+48 502 415 239 biuro@polishnow.pl

Dlaczego kursy grupowe języków obcych są dobrym rozwiązaniem?

zajęcia grupowe

Obcokrajowcy przybywający do Polski bardzo często stają przed dylematem, czy decydować się na lekcje z języka polskiego a jeżeli tak, to gdzie ich poszukiwać.

Znakomitym rozwiązaniem tego dylematu są kursy języka polskiego jako obcego w renomowanych szkołach językowych. Wybierać można spośród różnych programów nauczania, poziomów czy metod stosowanych podczas nauki. Ważną decyzją jest również wybór między kursami grupowymi a zajęciami indywidualnymi. My dzisiaj powiemy, dlaczego naszym zdaniem kursy grupowe znakomicie się nadają do nauki języka obcego i jakie zalety przemawiają za tym rozwiązaniem.

Zalety pracy w grupach

Na początku nauki nowego języka możemy mieć trudność ze swobodnym posługiwaniem się świeżo nabytymi umiejętnościami. To zupełnie naturalne zjawisko. Jeśli pracujemy samodzielnie, trudno jest nam  porównać nasz progres w nauce języka obcego, nie mając  kontaktu z kimś, kto jest na podobnym poziomie nauki, co my. W ten sposób łatwo zapomnieć, że rzeczą naturalną są początkowe trudności w swobodnym komunikowaniu się w obcym języku. W konsekwencji tego można popaść w kompleksy i zablokować się przed mówieniem w nowym dla siebie języku. Na ten problem uskarża się wiele osób początkujących, a rozwiązanie jest proste – ucz się w grupie! To znakomity sposób na wspólne zdobywanie nowych doświadczeń, dzielenie się sukcesami i wspieranie w trudniejszych momentach. Wspólne pokonywanie kolejnych etapów nauki pozwoli też na uczenie się nie tylko od lektora prowadzącego zajęcia językowe, ale także od siebie nawzajem – za pomocą obserwacji i słuchania ludzi, z którymi spędza się czas na nauce. Tego typu proces nauki sprzyja nawiązywaniu kontaktów i motywowaniu siebie nawzajem do nauki. W psychologii to zjawisko nazywane jest efektem synergii grupy. Stosowane jest jako określenie sytuacji, w której interakcja poszczególnych elementów przekracza dokonania i możliwości każdego pojedynczego elementu. W praktyce zaś oznacza to, że w grupie możemy osiągnąć więcej, niż ucząc się samodzielnie. Nie można też zapominać o ważnej kwestii ekonomicznej, mianowicie zajęcia grupowe są znacznie tańszym rozwiązaniem, aniżeli indywidualne i zapewne także z tego powodu warto rozważyć tę opcję, decydując się na lekcje języka polskiego.

Zajęcia grupowe – jak wyglądają

Do grupy językowej można dołączyć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest samodzielne zapisanie się na zajęcia w szkole językowej dla obcokrajowców, takiej jak nasza Polishnow w Katowicach. Drugim sposobem jest zebranie kilkuosobowej grupy chętnych spośród znajomych, rodziny czy kolegów z pracy i stworzenie tym samym własnej grupy językowej. Oba rozwiązania sprawdzają się w przypadku pokonywania obaw przed mówieniem do kogoś innego niż zaprzyjaźniony z nami lektor, ale co równie ważne pozwolą na poznanie różnych akcentów poszczególnych osób uczęszczających na kurs językowy razem z nami. A to umiejętność niebagatelna, ponieważ osoby na co dzień posługujące się językiem polskim jako ojczystym też różnią się sposobem wysławiania. Dzięki nabytej podczas kursu umiejętności wsłuchiwania się i rozumienia innych osób będzie nam zdecydowanie łatwiej posługiwać się językiem polskim w późniejszym życiu. Poziom nauki języka podczas zajęć grupowych jest dostosowywany do średniego poziomu uczestników, natomiast termin odbywania się zajęć można dostosować do lektora i kursantów. Podobnie rzecz się ma w przypadku realizowanych na zajęciach językowych tematów – lektor ma ustalony dla danego poziomu plan, ale z ogromną chęcią poszerzy go o interesujące uczestników informacje dotyczące ważnych dla nich kwestii.

Scroll to Top