Jak podnieść umiejętności językowe zatrudnionych obcokrajowców?

Jak podnieść umiejętności językowe zatrudnionych obcokrajowców?

Według najnowszych danych ZUS na koniec 2020 roku w Polsce na legalną umowę zatrudnionych było ponad 725 tys obcokrajowców. Szacuje się, że w tym i kolejnych latach liczba ta będzie regularnie wzrastała. Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla cudzoziemców. Niektórzy obierają ją jako miejsce wypoczynku, inni przyjeżdżają tu uczyć się lub studiować, a pozostali wybrali nasz kraj w celach zarobkowych.

Kluczem do dobrej współpracy jest znajomość języka. Nie ma się więc co dziwić, że coraz większa część przedsiębiorców zastanawia się, jak zmniejszać barierę w porozumiewaniu się z zatrudnionymi. Oczywiście, zawsze można zostawić ich samym sobie i liczyć na to, że: „jakoś to będzie”, ale czy warto? Inwestycja w pracownika to kapitał, który na pewno zwróci się z czasem. I to z nawiązką.

Radzimy, jak skutecznie podnieść umiejętności językowe zagranicznych pracowników.

Dlaczego warto zainwestować w naukę pracowników?

Jedno jest pewne – aby obcokrajowiec mógł swobodnie posługiwać się językiem polskim w mowie (lub mowie i piśmie), musi zacząć się go uczyć. Oczywiście, założenie to wydaje się logiczne (i takim jest) niemniej często zdarza się, że pracodawcy o nim zapominają. W naszym społeczeństwie nadal spotkać można się z przekonaniem, że osoba zatrudniona powinna poradzić sobie sama. Warto jednak zauważyć, że zatroszczenie się o swojego pracownika już na wstępie jego drogi w naszej firmie pomoże zbudować dobre relacje zawodowe i z pewnością wpłynie na efektywność pracy.

Jaki kurs wybrać – indywidualny czy grupowy?

Istnieje wiele metod nauki naszego rodzimego języka jednak do najszybszych i najskuteczniejszych zaliczyć należy kursy prowadzone przez specjalne szkoły języka polskiego. Największą popularnością wśród słuchaczy cieszą się:

  • kursy indywidualne – zdecydowanie najszybsze i najbardziej efektowne. W trakcie ich trwania lektor może całkowicie skoncentrować się na słuchaczu i dopasować program nauczania do jego indywidualnych potrzeb i predyspozycji;
  • kursy grupowe – jak sama nazwa wskazuje, odbywają się w grupie. Zajęcia przeprowadzane są w dwóch systemach – outdoor i indoor. Przyjazna atmosfera sprzyja nauce oraz zdobywaniu nowych umiejętności.

Oczywiście to tylko wybrane formy zajęć językowych, z których korzystać mogą obcokrajowcy. Podczas wyboru odpowiedniej, warto wziąć pod uwagę, że im szybciej pracownik nauczy się polskiego, tym efektywniej będzie pracował.